BIO atkritumi aizvien ir jaunākais atkritumu veids, ko mācamies šķirot. CleanR skaidro, kas īsti ir BIO atkritumi. Atgādinām, ja mājās nav komposta, BIO atkritumus vēlams mest brūnajā BIO atkritumu konteinerā. Tā zaļajiem dārza un pārtikas atkritumiem tiek dota iespēja iegūt jaunu dzīvi siltumenerģijā, elektrībā un kompostā.
Kas ir BIO?
BIO atkritumi tiek iedalīti divās lielās grupās: sausas pārtikas paliekas bez iepakojuma un zaļie (dārzu un parku) atkritumi, kas efektīvi pārstrādājami biogāzē un kompostā.
BIO atkritumu konteinerā, kas uzstādīts pie mājas, drīkst un vajag mest:
- Mājsaimniecības virtuvē radušos atkritumus un ēdiena paliekas bez iepakojuma. BIO atkritumi ir augļi un dārzeņi, serdes, mizas, kauliņi un sēkliņas, rieksti un to čaulas, svaiga un termiski apstrādāta gaļa un gaļas izstrādājumi, zivju atgriezumi, kauli un asakas, graudaugi un to izstrādājumi, olu čaumalas, kafijas un tējas biezumi bez maisiņiem un filtriem, siers, biezpiens un citi cietie piena produkti, maizes un miltu izstrādājumi.;
- Dārza atkritumi un telpaugi, t.sk. nelieli krūmi un koku zari diametrā līdz 2 cm un garumā līdz 50 cm, augi un to saknes, nezāles, nopļauta zāle un lapas.
Atceries:
– BIO konteinerā drīkst izmest tikai tam piemērotos atkritumus bez maisiņiem vai iepakojuma. BIO konteinerā nav ieteicams mest arī tā dēvētos BIO maisiņus un maisus no papīra!
– BIO konteinerā nedrīkst liet šķidrumus – zupas, ievārījumus šķidros piena produktus, mērces un līdzīgas pārtikas paliekas.
BIO atkritumu konteinerā nedrīkst mest:
- Sadzīves atkritumus (plastmasas maisiņus, iepakojumus – tostarp BIO, papīra un plastmasas vienreizlietojamos traukus, jebkāda veida papīru, olu iepakojumu, izlietotas salvetes un virtuves dvieļus, šķidrus pārtikas produktus (zupas, mērces, eļļas, marinādes, kompotus u.c.), kafijas filtrus un tējas maisiņus, bioloģiskās autiņbiksītes u.c. higiēnas preces);
- Tūjas un resnus zarus, (diametrs virs 2 cm, garums virs 50 cm), celmus, augsni, kūdru, melnzemi, ogles, pelnus, akmeņus;
- Mājdzīvnieku pakaišus un izkārnījumus;
- Lauksaimniecības atlikumus (sienu, salmus, kūtsmēslus).
Atceries – BIO konteinerā pie mājas nedrīkst mest tūjas skujas un zarus!
Tūjas ir vienīgie augi, kurus BIO konteinerā mest nedrīkst, jo to lapas spēj aizsargāties pret mitrumu un krietni paildzina auga sadalīšanās laiku, ietekmējot arī visu pārējo BIO atkritumu sadalīšanos. Poligonā, kur BIO atkritumi tiek pārstrādāti biogāzē, siltumā un elektroenerģijā, tūju zari un skujas netiek pieņemti.
BIO konteiners pie mājas – vienkāršākā iespēja efektīvai BIO apsaimniekošanai
Ja BIO nav iecerēts pārvērst kompostā paša pagalmā, efektīvākais veids ir BIO atkritumu šķirošana un izmešana brūnajā BIO atkritumiem paredzētajā konteinerā.
Tas ļauj ne vien samazināt izdevumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu – maksa par BIO atkritumu izvešanu ar 2022. gada 15.oktobri ir par 20% zemāka, nekā par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, bet arī personiski iesaistīties vides ilgtspējas politikas īstenošanā. Kā nekā – BIO atkritumi tiek nogādāti tālākai pārstrādei biogāzē siltumenerģijas un elektrības ražošanai un vēl kompostā.
Privātmāju iedzīvotājiem iesakām izvēlēties BIO konteineru ar 0.24 m3 tilpumu. BIO konteineru izvešana notiek pēc līgumā norādītajā grafika vai klienta pieteikuma. Cena par BIO konteinera apsaimniekošanu ir zemāka nekā par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.
Pakalpojumu Baložu pilsētas, Ķekavas pilsētas, Ķekavas pagasta un Daugmales pagastu iedzīvotāji viegli un ērti var pieteikt CleanR pašapkalpošanās portālā mans.cleanr.lv, sadaļā “Līgumi”, vai rakstot uz e-pastu kc@cleanr.lv.
Noskaties video pamācību kā portālā mans.cleanr.lv pieteikt konteineru mājaslapā www.cleanr.lv, sadaļā “Kā lietot mans.cleanr?”
Savukārt, daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, lai pieteiktu BIO konteineru ir jāsazinās ar savu mājas apsaimniekotāju. Tālāk mājas apsaimniekotājs sazināsies ar CleanR un organizēs papildu konteineru uzstādīšanu.
Papildu informācija:
Zane Auziņa
SIA “Clean R” sabiedrisko attiecību vadītāja
28304214