Maijā, kad Latvijā tiek oficiāli atklāta peldsezona, 1000 bērni no 40 Ķekavas vidusskolas klasēm apguva mācībspēku izstrādātu programmu par drošību uz ūdens atklātās ūdenstilpēs.
Peldētapmācības programma Ķekavas vidusskolā tiek īstenota kopš peldbaseina darbības sākuma 2017. gadā. Katru gadu maijā notiek mācības par drošību uz ūdens, bet no šā gada programma papildināta ar praktiskajiem treniņiem drošībai uz ūdeņiem atklātās ūdenstilpēs. Šogad jauno programmu apguvušas visas vidusskolas un sākumskolas klases, kā arī 5. un 7. klašu audzēkņi.
Jauno mācību saturu izstrādājis Ķekavas vidusskolas direktores vietnieks sporta kompleksā Raitis Škutāns, apvienojot savu praktisko pieredzi vindsērfingā (sportistu uzraudzību ūdenī visdažādākajās akvatorijās) ar vairāku Rīgas un Pierīgas izglītības iestāžu pedagogu zināšanām. “Kaut arī Latvija ir stabils Eiropas Savienības līderis noslīkušo cilvēku skaita ziņā, peldēšanas apmācību pieejamība pie mums vēljoprojām ir zema, turklāt esošās apmācību programmas nepietiekami izklāsta atklātu ūdenstilpju specifiku un ar to saistītos drošības riskus. Lai arī bērni apgūst peldētprasmes un drošību uz ūdens baseinos, nelaimes notiek tieši atklātos ūdeņos,” stāsta R.Škutāns.
Starpdisciplinārā pieeja ļāvusi iekļaut mācību saturu par atklātu ūdenstilpju specifiku – krasta līniju, vēju, straumi, laikapstākļu maiņu un citiem būtiskiem apstākļiem. Programmas ietvaros skolēni iepazinās ar pamata drošības noteikumiem atklātās ūdenstilpēs, kā arī iespējamiem riskiem un veidiem, kā tos atpazīt un no tiem izvairīties. Savukārt praktiskajās nodarbībās uz ūdens skolēni apguva drošu rīcību uz SUP dēļa un airu laivas, kontrolētā vidē izspēlējot dažādas realitātei pietuvinātas situācijas, piemēram, rīcību laivas apgāšanās gadījumā.
Kā stāsta Ķekavas vidusskolas peldēšanas trenere Ilze Jansone, mācību programmas apguvē pedagogi praktizē diferencētu pieeju, ņemot vērā bērna sagatavotības līmeni. Tāpat “peldētapmācībās netiek vērtēts skolēna sniegums konkrētā nodarbībā, bet gan attīstības dinamika – kāds ir audzēkņa progress no programmas sākuma septembrī līdz pat maijam, kad tiek apgūta drošība uz ūdens atklātās ūdenstilpēs,” skaidro I.Jansone.
Ņemot vērā audzēkņu un viņu vecāku apmierinātību, Ķekavas vidusskolas mācībspēki turpina programmas pilnveidi, uzskatot, ka apmācībām par drošību uz ūdens atklātās ūdenstilpēs jākļūst par obligāto saturu sporta stundās.
Ķekavas novada pašvaldības administrācijas
Sabiedrības informēšanas un mārketinga nodaļa