Viedo Ciemu konference – sākums jaunai pieejai lauku kopienu izaugsmē

Noslēgusies sadarbības projekta “Smart Villages LEADER Network” starptautiskā viedo ciemu konference “Viedo Ciemu virzītāji un attīstības perspektīvas”, kas 2022.gada 6.aprīlī Zvejniekciema kultūras namā pulcēja 60 klātienes dalībniekus un aptuveni 40 skatītājus tiešsaistē.

Pirms dažām dienām noslēgusies sadarbības projekta “Smart Villages LEADER Network” starptautiskā viedo ciemu konference “Viedo Ciemu virzītāji un attīstības perspektīvas”, kas 2022.gada 6.aprīlī Zvejniekciema kultūras namā pulcēja 60 klātienes dalībniekus un aptuveni 40 skatītājus tiešsaistē no Latvijas, Grieķijas un Somijas – cilvēkus no lauku teritorijām, vietējām pašvaldībām, nevalstiskām organizācijām, LEADER Vietējām rīcības grupām, kā arī ministrijām. Kopā sanāca cilvēki ar līdzīgu redzējumu par lauku teritoriju potenciālu un kopīgu mērķi izzināt dziļāk “Viedo Ciemu” būtību, darbību, līdzšinējo pieredzi, un pieredzes apmaiņas, sarunu un diskusiju rezultātā skaidrāk saprast “Viedo Ciemu” attīstības perspektīvas nākošajiem 7-10 gadiem.

Pēc Saulkrastu novada domes priekšsēdētāja Normunda Līča, Ādažu novada domes priekšsēdētāja Māra Sprindžuka, starptautiskā projekta Latvijas vadošā partnera PPP biedrības “Zied zeme” vadītājas Lindas Cīrules un Saulkrastu kultūras centra krājuma glabātājas Ilvas Erkmanes atklāšanas uzrunām kopīgi tika meklētas atbildes uz jautājumiem “Kas tad īsti ir viedo ciemu virzītājspēki, kādas ir viedo ciemu nākotnes perspektīvas Latvijā un Eiropā, un kādi būs praktiskie atbalsta instrumenti viedo ideju ieviešanai lauku dzīvē?”…

Lai arī ne Latvijā, ne Eiropā nav vienas “pareizās” Viedo Ciemu definīcijas, šīs attīstības pieejas piekritēji un atbalstītāji lauku reģionos un kopienās domā, plāno un rīkojas savādāk – viedāk. Balstoties uz savām esošajām stiprajām īpašībām, vērtībām un iespējām, viņi attīstās un risina problēmas, aktīvi izmantojot oriģinālākus risinājumus, digitālās komunikāciju tehnoloģijas un inovācijas. Ne vienmēr jaununājums ir uzreiz panākums, taču Viedais ciems nav tendēts tikai uz rezultātu – Viedais ciems nebaidās testēt jaunas metodes un radīt jaunus procesus, kā rezultātā – agrāk vai vēlāk – vietējo ekonomiku, kopienas un dzīves vidi iespējams attīstīt viedākā veidā.

Būtiski ir viedo ciemu jau esošās PIEREDZES APMAIŅA (konferencē dzirdējām pieredzes stāstus no Mežinieku apkaimes (pārstāve Inese Kukle), Engures apkaimes (pārstāve Daina Dubra) un Sēlijas salām (pārstāve Inga Krekele). Katrai kopienai ir būtiski skaidri apzināties, kur esam, KĀDI esam, KUR vēlamies nonākt un KĀPĒC (biedrības “Latvijas Lauku forums” izpilddirektore Anita Seļicka atzīmēja būtiskus lauku teritoriju izaicinājumus, ieskicēja ilgtermiņa 4 iespējamos attīstības scenārijus un uzsvēra vairākus praktiskus risinājumus viedo ciemu kustības veicināšanai un viedu kopienu attīstībai kopumā). Visbeidzot, nozīmīgs priekšnoteikums virzībai un attīstībai ir cilvēkresursi un PRAKTISKI atbalsta instrumenti (LR Zemkopības ministrijas Lauku attīstības fondu vecākā referente Andra Karlsone iepazīstināja konferences dalībniekus ar plānoto ES fondu atbalstu viedo ciemu iniciatīvām no 2023.-2027.gadam, izmantojot LEADER pieeju Latvijā). Ir skaidrs, ka LEADER atbalsts viedo ciemu iniciatīvām BŪS, taču – kā rezumēja konferences galvenais moderators Āris Ādlers: “Šis atbalsts būs atkarīgs no Vietējo rīcības grupu stratēģijām, un stratēģijas, savukārt, būs atkarīgas no viedajiem ciemiem – cik aktīvi tie iesaistīsies stratēģiju izstrādē. Instrumenti būs, pie tam ļoti tuvā nākotnē – bet viss būs atkarīgs no mums pašiem”.

Iedvesmojoties no starptautisko partneru pārstāvju (no Somijas un Grieķijas) prezentācijām konferencē, Latvijas dalībnieki visdrīzāk vairāk sāks izskatīt iespējas ieviest dažādus digitālos risinājumus un viedās tehnoloģijas arī Latvijas viedajos ciemos. Vērtīgas atziņas tika gūtas pēcpusdienā notikušajā paneļdiskusijā un tematiskajās darba grupās – piemēram, cik ļoti svarīga ir atbalsta sajūta, “pleca sajūta”, kopības sajūta vietējā kopienā, caurspīdīgums, vienlīdzīgas iespējas, vienkāršība, skaidrība un savstarpēja uzticēšanās kā būtiskas pamatvērtības – tas arī ir kopienas patiesais VIEDUMS, kas ir pamats kopīgai viedai attīstībai.

Šī konference bija jauns sākums viedo ciemu veidošanās un attīstības procesam lauku teritorijās – un projekta vadošais partneris PPP biedrība “Zied zeme” būs klātesošs un aktīvs pārmaiņu aģents šajā procesā. Sekojiet līdzi “Zied zeme” informācijai (www.ziedzeme.lv un Facebook “Zied zeme”). Lai top!

Projekts „Smart Villages LEADER Network” Nr. 19-00-A019.333-000005 tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas
2014.-2020.gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros, kuru īsteno projekta sadarbības partneri PPP biedrība “Zied zeme”, biedrība “Jūras zeme”,
biedrība „Pierīgas Partnerība”, Kantri Ry LEADER Finland, Pirkan Helmi ry LEADER Finland, Attica Islands Network LEADER Greece, Forth Valley & Lomond LEADER Scotland.
Kontakti papildus informācijai saistībā ar šo konferenci: www.ziedzeme.lv, mob. 29443621, e-pasts: mrudzitegrike@gmail.com

 

PPP “Zied zeme”

Notikumu kalendārs

Calendar of Notikumi

Pi Pir

Ot Otr

Tr Tre

Ce Cet

Pi Pie

Se Ses

Sv Sve

6 notikumi,

PIEAUGUŠO uzņemšana kolektīvos/pulciņos, nodarbības Baložu KN 24/25 sezonā

BĒRNU uzņemšana kolektīvos/pulciņos, nodarbības Baložu KN 24/25 sezonā

PUTNI UN NEPUTNI

8 notikumi,

Veļu vakars

8 notikumi,

-

Vai atpazīsti viltus ziņas?

8 notikumi,

Meitene Dzinējsuns

4 notikumi,

5 notikumi,

-

Lasītāju klubiņa tikšanās

5 notikumi,

6 notikumi,

BUM!

9 notikumi,

Austo deķu ceļš cauri laikiem

ZEME, KAS DZIED spēlfilma

9 notikumi,

7 notikumi,

12 notikumi,

9 notikumi,

Smieties nav aizliegts

9 notikumi,

Pie saimes galda

7 notikumi,

6 notikumi,

6 notikumi,

-

CILDENIE | drāma, spēlfilma

5 notikumi,

6 notikumi,

7 notikumi,

-

Sapņu mednieki

7 notikumi,

-

Ķiparu rīts

6 notikumi,