Ilze Preisa
Izstāde Sarkans/Melns/Balts.
Ķekavas Mākslas skolas izstāžu zāle.
Sekojot tradīcijām vairāku gadu garumā, Ķekavas Mākslas skola rīko profesionālu mākslinieku izstādes aicinot kādu no latviešu māksliniekiem.
Mērķis ir iepazīstināt mākslas skolas audzēkņus un novada iedzīvotājus ar Latvijas māksliniekiem (izstāžu dalībnieki iepriekšējos gados: Miķelis Fišers, Andris Vītoliņš, Rasa Jansone, Līga Ķempe, Māris Subačs, Krišs Salmanis u.c.)
No 15.03.22.-28.04.22. būs redzama mākslinieces Ilzes Preisas izstāde Sarkans/Melns/Balts.
Izstādes koncepcija Sarkans/Melns/Balts radās reflektējot uz pēdējo gadu notikumiem, to, kas notiek pasaulē, ap mums un Manī.
Izvelējos šīs trīs krāsas, jo, manuprāt, tās vislabāk ļauj izpaust šo stāstu, atklāt savu izjūtu un parādīt skatījumu uz to. Tās ir spēcīgas krāsas, ar daudzpusīgu simboliku mākslā, kultūrā. Krāsas, kas vienmēr kontrastēs savā starpā. Pielietojot šo trīs krāsu spektru un savstarpēju salikumu dažādās variācijās, katru reizi veidojas cits stāsts
Tā ir mana saruna ar skatītāju un sevi-Ilze Preisa.
Sarkans. Viena no drosmīgākajām krāsām spektrā. Nenovēršami pievērš uzmanību, un brīdina. Gleznas-Sarkanā kleita, Sarkanais zirgs u.c. Sarkanais zirgs kā simbols – kara, kaislības, iznīcināšanas simbols.
Melns. Melnais simbolizē zemapziņu. Melnais caurums, neapgaismota telpa, dziļa aka, tumša nakts vai jūras dziļumi var simbolizēt zemapziņu. Melnais var biedēt tikai tik ilgi kamēr tas ir svešs un nepazīstams Zvaigznes tumšajās debesīs simbolizē atklāsmes-glezna Nakts sardze.
Transformācija. Gleznas Melnais vērsis, u.c.
Balts Baltais simbolizē tīrību, nevainību, mieru, laimi, prieku. Baltā krāsa sevi piedāvā citām krāsām, saskaņojas ar tām.
Līdzās dominējošiem trim toņiem būs redzami mitoloģiskie tēli, dzīvnieku motīvi, kas tika aizsākti jau izstādē Mana telpa. Izstādē Sarkans/Melns/Balts ir izstādītas 10 gleznas eļļas un akrila tehnikā un 4 litogrāfijas darbi. Lielākā daļa šo darbu tapuši 2021./2022. gadā.
Par autoru. Ilze Preisa ir latviešu māksliniece, dzimusi Rīgā, mākslinieku ģimenē. Izpratni par mākslu, tās daudzveidību māksliniece ieguvusi, studējot Mākslas akadēmijā Berlīnē (HdK) un Mākslas akadēmijā (LMA) Rīgā, 2000. gadā to beidzot ar izcilību, izveidojot diplomdarbu Vēstules no vēršiem.2002.gadā ieguva Maģistra grādu (LMA).
Mākslā man tuva simbolu valoda. Gleznās runāju ar to starpniecību. Stāstot par notikumiem, norisēm ap mums, darbos iegleznoju tēlus no mītiskās pasaules, piešķirot tiem jaunas nokrāsas. Simboli, kurus pielietoju darbos, var būt ietverti arī ģeometriskās formās un, sakārtoti noteiktā secībā, tie veido savu stāstu. Darbi tiek veidoti daudzos slāņos, ilgstoši, kur katrai detaļai vai simbolam ir nozīme.
Būtiska nozīme ir skaistajam-dažreiz pat smeldzoši skaistajam. Tā ir apzināti izvēlēta mākslinieciska forma, kas piesaista un tālāk jau liek ieskatīties dziļāk. Māksla ir mans komunikācijas veids, kuru izvēlos runājot ar skatītāju – Ilze Preisa.
Kopumā bijušas ap 40 personālizstādes ( Melburna, Berlīne, Rīga, Barselona) un dalība aptuveni140 grupu izstādēs.
Darbi atrodas Mati Miliuse (Tartu, Igaunija) mākslas kolekcijā; Luciano Benetton mākslas kolekcijā; Gleznas atrodas privātkolekcijās Ņujorkā, Berlīnē, Oslo, Kopenhāgenā, Luksemburgā, Stokholmā, Melburnā, Alikantē u.c.
Ilzes gleznas ir kā aicinājums novērtēt visu skaisto, kā dzīvē, tā mākslā un tas sniedz vibrējoši spožu enerģiju.- Simona Skopeliti (mākslas zinātniece, Itālija) (Oriģ. painting is an invitation to beauty, life, and art, that brings new energy which has nothing to do with matter but shines with a supernatural light) – Simona Scopelliti.
Izstādes kuratore:
Signe Kalēja