25. martā piemiņas pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie.”

Šī gada 25. martā plkst. 11.00, vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 76. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju.

Piemiņas pasākumu laikā 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīves vieta, lasījumus plkst. 11.00 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājas lapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv.
Karti izstrādājusi “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Atverot karti lapā deportetie.kartes.lv kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas  jeb pogas – “Deportētie iedzīvotāji”, kuru aktivizējot parādās deportēto cilvēku skaits un saraksti, kā arī poga “Piemiņas pasākumi” – saites uz pašvaldību tiešraidēm.

Sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” izvēloties “1949. gada 25. marts”, uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums.

Savukārt sadaļas “Piemiņas pasākumi” apļos ir iezīmētas vietas, kurās šī  gada 25. martā plkst. 11.00 tiešsaistē notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi.Abās sadaļās arī iespējams skatīt jau notikušo 2021. gada 14. jūnija lasījumus, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām. Sadaļā “Piemiņas pasākumi pasaulē” apkopoti fotoattēli no 2021. gadā ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” un  Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un 7 valstspilsētām.
Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules Brīvo latviešu apvienība un Sabiedriskie mediji: portāls LSM.lv, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.

Ķekavas novadpētniecības muzejs

Notikumu kalendārs

Calendar of Events

Pi Pir

Ot Otr

Tr Tre

Ce Cet

Pi Pie

Se Ses

Sv Sve

6 events,

PIEAUGUŠO uzņemšana kolektīvos/pulciņos, nodarbības Baložu KN 24/25 sezonā

BĒRNU uzņemšana kolektīvos/pulciņos, nodarbības Baložu KN 24/25 sezonā

Izstāde “Gaisma no pagātnes” un sveču liešanas darbnīca Baldones muzejā

QR kodu izaicinājums

Karikatūrista Gata Šļūkas fotogrāfiju izstāde “Rīga ap stūri”

7 events,

9 events,

10 events,

-

Ķiparu rīts

8 events,

10 Dzīvības

5 events,

6 events,

Papīrmākslas un mākslinieku oriģinālgrāmatu (artist book) izstāde “Veco grāmatu jaunā dzīve” Baldones muzejā

8 events,

MŪŽĪBAS SKARTIE

12 events,

-

10 DZĪVĪBAS

Pavasara pieskāriens

11 events,

7 events,

10 events,

filma MŪŽĪGI JAUNI

-

GONGA MEDITĀCIJA

11 events,

-

DINOZAURIŅŠ DIPLODOKS

UZMANĪBU, PELES!

6 events,

9 events,

7 events,

6 events,

-

Vai atpazīsti viltus ziņas?

9 events,

-

Ķiparu rīts

Mūžīgi jauni

10 events,

7 events,

-

KAU-GURU izbraukuma optika

8 events,