Ķekavas novada domes 3. aprīļa sēdē tika izskatīti Ķekavas novada pašvaldības saistošie noteikumi “Ķekavas novada iedzīvotāju padomju nolikums”, ar iespēju Ķekavas novadā izveidot 11 apkaimju iedzīvotāju padomes, kuru mērķis būtu sekmēt visas apkaimes iedzīvotāju iesaisti un mērķētu, konstruktīvu sadarbību iedzīvotāju un pašvaldības speciālistu starpā. Iedzīvotāju padomēm būs iespēja vērsties pašvaldībā ar jautājumiem par:
- pašvaldības administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību; publiskai lietošanai paredzēto teritoriju apgaismošanu un uzturēšanu; parku, skvēru un zaļo zonu ierīkošanu un uzturēšanu; pretplūdu pasākumiem; kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošanu un uzturēšanu;
- teritorijas un būvju uzturēšanas prasību noteikšanu, ciktāl tas saistīts ar sabiedrības drošību, sanitārās tīrības uzturēšanu un pilsētvides ainavas saglabāšanu;
- iedzīvotājiem sniedzamais kultūras piedāvājumu, iespējas piedalīties kultūras dzīvē;
- esošā kultūras mantojuma saglabāšanu;
- atbalstu kultūras norisēm;
- atbalsta sniegšanu saimnieciskās darbības sekmēšanai;
Padome ir pašvaldības institūcija un tajās darbosies 5 līdz 7 dalībnieku sastāvā.
Pašvaldība par pieteikšanos padomes locekļa amatiem informēs pašvaldības mājaslapā www.kekava.lv un informatīvajā izdevumā “Ķekavas Novads”.
Pēc padomju locekļu kandidātu saraksta publiskošanas sekos padomes vēlēšanas, kuras apkaimju teritorijās tiks organizētas klātienē un būs iespējams izteikt savu balsojumu vēl 7 kalendārās dienas pēc izziņotās kopsapulces norises dienas. Strādājot pie nolikuma, tika izskatīti iedzīvotāju iesniegtie priekšlikumi un, pēc plašām diskusijām, panākts kompromiss, nosakot, ka padomes locekļu vēlēšanas tiek uzskatītas par leģitīmām, ja tajās piedalās vismaz 1% no attiecīgajā apkaimē reģistrēto iedzīvotāju skaita, tādējādi, būtiski sekmējot padomju izveidi mūsu novadā.
Padomēs tiks ievēlēti tie kandidāti, kuri saņēmuši lielāko balsu skaitu. No ievēlēto kandidātu vidus, savstarpēja balsojuma rezultātā tiks ievēlēts Padomes priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks un sekretārs. Padomes darbības termiņš būs četri gadi..
Padomes locekļu darbs netiek algots. Svarīgi, lai padomēs darbotos dažādu jomu, vecuma, interešu pārstāvji, tādēļ pieteikties aicināts būs ikviens – vai tas būtu uzņēmējs, pensionārs, jaunietis, jaunā māmiņa, bezdarbnieks vai kāds cits. Vienīgais ierobežojošais faktors ir vecums – personai, kas vēlēsies darboties iedzīvotāju padomē, jābūt 16 gadus vecai, un tā ir deklarējusi savu dzīvesvietu vai deklarējusi papildu adresi Padomes darbības teritorijā.
Ķekavas novada pašvaldības darbs pie iedzīvotāju padomju izveidošanas tika uzsākts 2024.gada otrajā pusē, uzsākot dialogu ar iedzīvotājiem. Sadarbībā ar novada apkaimju biedrībām, tika izveidoti divi nolikuma projekti, kuri tika nodoti publiskai balsošanai. Savukārt, nolikuma projekts, kurš ieguva visvairāk balsu, tika nodots sabiedriskajai apspriešanai. Sabiedriskās apspriešanas rezultātā, pašvaldība saņēma piecus priekšlikumus.
28.februārī noslēdzās Ķekava novada iedzīvotāju balsojums par iedzīvotāju padomju nolikumā iekļaujamo apkaimju skaitu un izvirzāmo iedzīvotāju padomes kandidātu piederību konkrētajai apkaimei vai ciemam, ciemu grupai un pilsētai.
Ar pārliecinošu balsu vairākumu par labāko no piedāvātajiem variantiem tika atzīts variants, kas paredz nākotnes iedzīvotāju padomju izveidi 11 apkaimēs:
Baložu apkaime, kurā ietilpst Baložu pilsēta, Krustkalni, Lapenieki; |
Valdlauču, Rāmavas, Katlakalna apkaime; |
Ķekavas pilsētas apkaime, kurā ietilps Ķekavas pilsēta, Odukalns, Lielvārži, Vimbukrogs; |
Aleju apkaime, kurā ietilpst Alejas, Skujenieki, Krogsils; |
Jaunsila apkaime, kurā ietilpst Jaunsils un Katrīnmuiža; |
Mežinieku apkaime, kurā ietilpst Plakanciems, Misas, Mellupi; |
Dzērumu apkaime, kurā ietilpst Dzērumi, Kažoki; |
Pulkarnes apkaime, kurā ietilpst Jenči, Pulkarne, Saulgoži, Sūnupes; |
Daugmales apkaime, kurā ietilpst Daugmale, Dzintari, Bērzmente, Daugmales pagasts; |
Baldones apkaime, kurā ietilpst Baldones pilsēta un Baldones pagasts; |
Vārpu apkaime, kurā ietilpst Misa, Sarma, Stūri, Vārpas. |