Ziemassvētku projekts “Christmas Around Europe – Exchange!” Ķekavas novada PII “Ieviņa”

2020.gada novembrī Eiropas skolotāju platformā eTwinning no Itālijas pilsētas Sant'Elpidio a Mare skolas kolēģes saņēmu uzaicinājumu piedalīties starptautiskā Ziemassvētku projektā. Piekritu ar prieku, un tā no 2020.gada decembra līdz 2021.gada janvāra beigām, sadarbībā ar vairākām Eiropas valstīm, Ķekavas novada PII “Ieviņa” 11.grupas bērni (vecums 6 gadi) un skolotāja Inga Burve piedalījāmies eTwinning projektā “Christmas around Europe – Exchange!” (Ziemassvētki Eiropā – mainīsimies!). Projekta galvenais uzdevums bija izgatavot un uz sadarbības izglītības iestādēm pa pastu nosūtīt Ziemassvētku apsveikumus un vēstules par Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām savā valstī. Papildus uzdevumi bija izveidot QR kodus ar informāciju par iestādes atrašanās vietu un svētku svinēšanas tradīcijām, kā arī, ja iespējams, nofilmēt un dalīties ar Ziemassvētku dziesmas video.

 

Projekta laikā bērni guva starptautiskas sadarbības pieredzi, iepazina Eiropas valstu svētku svinēšanas tradīcijas, guva informāciju par citu valstu izglītības iestādēm un to audzēkņiem. Visi projekta posmi un darbības tika veikti angļu valodas nodarbību laikā, tāpēc bērni ne tikai guva sadarbības pieredzi, bet arī papildināja angļu valodas vārdu krājumu par Ziemassvētku, ziemas un citām tēmām. Projekta gaitā bērni izveidoja projekta mapes kurās ievietojām materiālus par projekta norisi. Projektā sadarbojāmies ar izglītības iestādēm Itālijā, Horvātijā, Turcijā, Anglijā, Somijā, Igaunijā, Spānijā, Slovēnijā, Grieķijā, Rumānijā, Francijā un Portugālē. Kā projekta rezultāts PII “Ieviņa” ir izveidota apsveikumu un vēstuļu izstāde un prezentācija par projekta norisi.

 

Projektu uzsākām ar Ziemassvētku apsveikumu kartīšu izgatavošanu. Apsveikumus bērni gatavoja paši. Locīja un līmēja, izvēlējās detaļas, izdomāja un izveidoja rotājumu kompozīcijas. Kad kartītes bija gatavas, bērni tajās ierakstīja novēlējumu “Priecīgus Ziemassvētkus” latviešu un angļu valodās, kā arī savu vārdu. Šeit lieliski varēja novērot grupas kolektīva saliedētību un sadarbības prasmes: bērni kuriem rakstīšana jau labi padodas, labprāt palīdzēja tiem kuriem vēl tik veikli nesanāk.

 

Katrā aploksnē likām apsveikumu un vēstuli ar Latvijas Ziemassvētku tradīciju aprakstu un QR kodiem. Kā nākamais solis bija ieplānots kopīgs gājiens uz Ķekavas pasta nodaļu lai nosūtītu vēstules pa pastu. Diemžēl Covid19 radīto ierobežojumu un sarežģījumu dēļ to nācās atcelt. Izpalika arī kopīga Ziemassvētku dziesmas dziedāšana un filmēšana. Tomēr gaidīšanas laiks varēja sākties!

 

Pirmos apsveikumus saņēmām jau decembra vidū un tie turpināja pienākt līdz pat janvāra otrajai nedēļai. Kopumā saņēmām 30 vēstules no 11 Eiropas valstīm. Tā kā Covid19 dēļ PII “Ieviņa” uz laiku tika slēgta un vēlāk darbojās ļoti ierobežotā dežūrgrupu režīmā, vēstules liku kaudzītē un gaidīju atpakaļ savus audzēkņus iespējami lielākā sastāvā, lai kopā varētu tās atvērt.

 

4.janvāra rīts bija priecīgs brīdis PII “Ieviņa” 11.grupai – mēs beidzot satikāmies lai atvērtu aploksnes ar apsveikumiem un vēstulēm. Lai padarītu procesu aizraujošāku un izglītojošu, izmantoju Beebot – programmējam grīdas robotu – vabolīti, un īpašu caurspīdīgu paklāju, sadalītu laukumos, kuros saliku vēstules. Bērni varēja izvēlēties kuru vēstuli viņi gribētu atvērt, attiecīgi ieprogrammēt robotvabolīti lai tā nonāktu pie izvēlētās vēstules.  Ja programmā ielaista kļūda un robots līdz vēstulei netiek, jāmēģina vēlreiz, līdz izdodas. Šādi darbojities tika veicināta secīgas domāšanas attīstība, apgūti programmēšanas pamati un Šajā projekta posmā bērni apguva un atkārtoja virzienu un darbības vārdus angļu valodā (front, back, left, right, turn, go, stop, cancel, pause), kā arī atkārtoja ciparus un skaitīšanu. Gāja dažādi un ļoti jautri, bērni ļoti juta līdzi viens otram, priecājās par veiksmēm un palīdzēja ar padomiem ja kādam tik labi neveicās. Un drīz vien jau visi bija tikuši pie vēstules, daži pie divām, un lielais vaļā vēršanas process varēja sākties.

 

Ir grūti aprakstīt tā brīža emocijas un gaisotni telpā. Aizrautība, mirdzošas acis, prieka izsaucieni un izbrīna pilnās frāzes, centieni izburtot tekstus – viss vienā lielā pozitīvisma pilnā jūklī. Kad pirmais skaļais prieks bija norimis, A3 izmēra Eiropas kartē bērni iekrāsoja tās valstis no kurām bija saņēmuši apsveikumus, kā arī ar punktiņiem atzīmējām vēstuļu daudzumu no katras valsts.

 

Kā nākamais projekta posms bija apsveikumu izstādes iekārtošana. Iesākumā sašķirojām atsevišķi apsveikumus un vēstules. Apsveikumus un Eiropas karti izkārtojām pie 11.grupas garderobes sienas, lai bērni paši var papriecāties un kārtīgi izpētīt visus apsveikumus. Nākamajā tikšanās reizē kopā ar bērniem rīta aplī lasījām vēstules, iepazināmies ar Ziemassvētku un Jaungada svinēšanas tradīcijām sadarbības partneru valstīs, skanējām QR kodus un klausījāmies svētku dziesmas. eTwinning platformā projekta sadaļā skatījāmies partnervalstu videoapsveikumus un projekta fotogrāfijas.

 

Vēlāk ar saviem apsveikumiem un vēstulēm devāmies uz vienu no PII “Ieviņa” plašajiem gaiteņiem kur izveidojām publisku projekta “sienu” (project wall). Īpašā vietā izlikām visus apsveikumus, vēstules, īpašākās aploksnes un izkrāsoto Eiropas karti lai arī pārējie iestādes audzēkņi un pedagogi var iepazīties ar mūsu projektu un skaistajiem partnervalstu bērnu un pedagogu sveicieniem. Projekta siena izdevās tiešām krāšņa un bagātīga.

 

Projekta turpinājumā bērni saņēma krāsojamas Eiropas kartes savām projekta mapēm. Kopā meklējām partnervalstis, lasījām angliskos nosaukumus un tulkojām tos latviešu valodā, kā arī atkārtojām krāsu nosaukumus angļu valodā. Projektam noslēdzoties mapēs saliksim arī apsveikumus un vēstules katram par piemiņu.

 

Šis ir pirmais tāda veida projekts PII “Ieviņa” un katrs apsveikums, katra vēstule mums bija un ir īpaši un ļoti gaidīti. Tomēr ir daži kurus vēlamies izcelt. Kādas Polijas un Spānija skolas audzēkņi un pedagogi bija pacentušies sameklēt kā angliskais un starptautiski saprotamais “Merry Christmas” rakstāms latviešu valodā, un ierakstījuši to savā kartītē līdzās apsveikuma vārdiem angļu un savā dzimtajā valodā. Savukārt kādas citas Spānijas skolas apsveikumā līdzās ar roku rakstītiem vārdiem bija arī līnijas Braila rakstā.

 

Projekta laikā esam ieguvuši zināšanas un pozitīvas emocijas, darbošanās un sadarbības prieku, kā arī vērtīgus kontaktus turpmākiem starptautiskiem projektiem. Nākamo eTwinning projektu PII Ieviņa bērni ir uzaicināti uzsākt jau februārī!