Jau piekto reizi norisināsies Katlakalna Starptautiskais folkloras festivāls “Rudenāji 2019”

No 13. līdz 15.septembrim norisināsies  Katlakalna V Starptautiskais folkloras festivāls “Rudenāji 2019”. Festivāla galvenā tēma – ražas daudzināšana, tāpat notiks arī citas rudens laika norises tautas tradīcijās.


Svinīgā atklāšana notiks 13.septembrī, plkst. 18.00 laukumā pie Katlakalna Tautas nama, tā ietvaros paredzēta festivāla ieskandēšana, svinīgas uzrunas, viesu un mājinieku folkloras kopu iepazīšanās stāsti.


Plkst. 19.30 festivāla dalībnieki un apmeklētāji dosies Lāpu gājienā uz netālo Sauliešu pilskalnu, kur notiks svinīga uguns iedegšana un tradicionāli, Rudenājiem raksturīgi pateicības rituāli senčiem un dievībām, līksmas un apcerīgas dziesmas, danči un rotaļas,  kā arī kopīgs mielasts par godu ražīgajam un skaistajam gadam.


Sestdien, 14.septembrī, pie Katlakalna Tautas nama svinēsim Saberus (sens rudens ražas svētku nosaukums). No plkst.11.00 varēs klausīties festivāla viesu kopu uzstāšanos- skanēs dziesmas, būs rotaļas, danči, dažādas atjautības un spēka sacīkstes, kā arī spēles un konkursi. Gan bērniem, gan pieaugušajiem būs laba iespēja iepazīt tradicionālus amatus un gūt prasmes noderīgu un jauku lietu darināšanā.


Saberu nosaukums nācis no senas tradīcijas rudens svētku laikā ziedot un sabērt kopā rudens veltes, lai pēc tam kopā svētītu ražas svētkus. Sestdien kopīgi tiks veidota lielā Katlakalna Saberu skulptūra, lai tā taptu īpaši krāšņa, aicinām ikkatru ņemt līdzi kādu ziedu, dārzeni, graudu sauju vai rudens augli. Par to, lai Saberu svētku dalībnieki un ciemiņi būtu paēduši, gādās ēdinātāju uzņēmums „Garozu ķēķis”, būs iespēja iegādāties arī atspirdzinošus dzērienus. Plkst. 14.00 sāksies festivāla ārzemju viesu koncerts, savukārt no plkst. 19.30 Katlakalna Tautas namā notiks festivāla dalībnieku kopīgi veidots uzvedums “Apjumību dzīres”.


Svētdien, 15.septembrī, festivāls viesosies Jūrmalas Brīvdabas muzejā. No plkst. 11.00 līdz 14.00 notiks Rudenāju godi - sadziedāšanās jūras krastā, priežu meža pakalnos un muzeja pagalmā. Turpat uz ugunskura tiks vārīta īpašā Rudenāju vira.


2019.gada RUDENĀJU viesi – indiešu tradicionālās muzicēšanas un deju kopa no Pendžabas apkaimes, piejūras ļaudis, lietuviešu folkloras kopa MEGUVA no Palangas, igauņu koklētāju kopa KANNELKOND no Tallinas un minskieši, baltkrievu tradicionālās kultūras studija VARGIN. Latviešus pasaulē šogad pārstāvēs DŪDALNIEKI no Ziemeļanglijas. Latvijas kopas: latgalieši- Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis ŠĶILBANU SĪVAS, vidzemnieki- Siguldas SENLEJA un Vidzemes sēļi KRAUKLĒNIEŠI no Cesvaines, divas Kurzemes puses kopas - Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis un folkloras un tradīciju draugu kopa no Ziemupes. Zemgales un Daugavas krasta dziesmas dzirdēsim no Tomes GRAUDIEM. Savukārt no Rīgas ieradīsies  GRODI,  GARATAKA un mazāk pazīstamā SKAŅAVA. Festivāla mājinieki - Katlakalna RĀMUPE.


Festivālu rīko Ķekavas kultūras centra Katlakalna Tautas nams. Festivāla norises sadarbības partneris – Jūrmalas Brīvdabas muzejs. Informatīvais atbalstītājs - Latvijas Folkloras biedrība.


Plašāka informācija par festivālu- https://rudenaji.blogspot.com/, Ķekavas novada kultūras lapā www.parkulturu.lv un facebook profilā @rudenaji.

 

Festivāla pārstāve Gunta Saule (saulegunta@gmail.com)
03.09.2019.

  Drukāt