Sauliešu pilskalnā Katlakalnā Baltu Vienības dienas uguni iedegs a folkloras kopa “Rāmupe”

Sestdien, 22. septembrī, Sauliešu pilskalnā Katlakalnā plkst. 20.00 Baltu Vienības dienas sasauksmes uguni iedegs Katlakalna folkloras kopa “Rāmupe”.

 
Baltu Vienības diena Lietuvā un Latvijā kā nozīmīga diena tiek svinēta kopš 2000. gada un abās Baltu zemēs par tādu pasludināta svarīgās, 1236. gadā notikušās Saules kaujas pieminēšanas dēļ. Tā bija kauja, kurā zemgaļu un lietuviešu tautas sakāva zobenbrāļu ordeni un tādējādi izmainīja vēstures gaitas tālāko virzību. Lai arī vēsturniekiem nav vienota viedokļa par šo kauju, tomēr par spīti dažādajām pretrunām, tā kļuvusi par baltu tautu vienotības simbolu. Pirmās baltu sasauksmes un vienotības ugunis iedegās 2005. gadā Lietuvā starp Šatrijas, Girniku un Sprūdes pilskalniem. Gadu vēlāk Baltu Vienības uguņu sasauksmē sāka piedalīties arī Latvijas pilskalnu ļaudis. Gadu no gada to skaits aug – arvien biežāk ļaudis sanāk kopā un iezīmē Baltu vienības dienu, domājot par baltu tautu un mūsu asins un domu, sirds un senču kopbalss spēku šodien un nākamībā.
 

Jau kopš 2012. gada Baltu Vienības dienas uguņu sasauksmē piedalās arī Katlakalna folkloras kopa “Rāmupe”, kas senajā Sauliešu pilskalnā iededz savu Baltu vienībai veltīto uguni. Par Sauliešu pilskalna senvietas nozīmību, tāpat kā par Pļavniekkalna apmetnes nozīmību, rakstīts un runāts jau ne reizi vien. Pilskalna, apmetnes un senkapu vietas vēsture saistās ar aptuveni 5.-6. gadu simteni un varbūt pat vēl senākiem laikiem, Arheologu pētījumu lokā tie bijuši jau izsenis un te atrasto senlietu – rotu, apģērbu, darbarīku – un citu lietu klāsts ir daudzveidīgs un izteiksmīgs. Sauliešu pilskalns savulaik bijis nozīmīga apdzīvota vieta, kurai viegli garām nevarēja tikt neviens svešzemju ceļotājs, kas Daugavā jeb, kā tolaik Daugavu dēvēja ceļotāji, Dueinā, iebrauca ar saviem kuģiem.
 

Seno baltu tautu kopība un vienotība dažiem šķiet strīdīgs un neviennozīmīgs jautājums – ne visi vēsturnieki to atzīst un vairāk raksta par cīniņiem un kariņiem to starpā. Šodien, līdztekus Saules kaujas gadskārtas nozīmības atzīmēšanai, mēs vairāk domājam par baltu tautu savienību un sadarbību nekā par strīdiem un nesaprašanos. Ne visi šodien to vēlas atzīt un ne visi vēlas mūsu tautu vienību. Tajā pašā laikā baltu tautu vienības spēku šobrīd aktualizējis arī kandidāts uz Lietuvas Prezidenta amatu (vēlēšanas notiks nākamajā gadā), savulaik tautas kustības SAJŪDIS viens no iedvesmotājiem, dibinātājiem un vadītājiem, Arvīds Jozaitis (Arvydas Juozaitis).
 

Laika gaitā Saules kaujas pieminēšanas dienas vēstījums izplatījies un stiprinājies ne tikai kā vienas kaujas atcerēšanās, bet kā baltu kultūrtelpas veidotājiem nozīmīgs notikums. Tādēļ ikviens interesents 22. septembrī laipni gaidīts Baltu vienības ugunskura iedegšanā Katlakalnā.


 

 

Gunta Saule

 

 

kalnakopa.blogspot.com

18.09.2018.

 

 

 

  Drukāt