Baldones ebreju pārapbedīšanas ceremonija Baldones pilsētas kapos

Aicinām š.g. 30. jūnijā plkst. 15.00 piedalīties Baldones ebreju pārapbedīšanas ceremonijā. Ceremonija notiks Baldones pilsētas kapos.

Jau iepriekš ticis ziņots, ka novadpētnieki Baldones apkārtnē atklāja II Pasaules kara nozieguma vietu – cilvēku masu kapu, kurā bija aprakti, nevis apglabāti, ebreji no Baldones un Baldones pagasta. Visticamāk, ka noziegums veikts 1941.gada jūlijā vai augusta sākumā.

Atklājumu var nosaukt par unikālu Latvijas mērogā. Tas noticis, pateicoties vēstures pētniecības entuziastiem un Baldones muzeja padomes biedriem – Jurim Jeršovam un Ojāram Andersonam, kuri ir ne tikai atklājuši nozieguma vietu, bet arī virzījuši procesu, lai šie cilvēki tiktu cienīgi apglabāti Baldones pilsētas kapos. J. Jeršovs, kā arī O. Andersons vairāku gadu garumā ir meklējuši un apkopojuši informāciju par ebrejiem Baldones teritorijā, un viņu pētījumu rezultātā ir atklājies pastrādātais noziegums, kurš līdz pat šim brīdim bija palicis noklusēts un nepierādīts.

Š.g. 9. un 10. jūnijā, pateicoties Ķekavas novada pašvaldībai, kopā ar meklēšanas vienību “Leģenda” tika veikta ekshumācija. Masu kapā tika atrastas 35 cilvēku mirstīgās atliekas, tajā skaitā arī 7 bērnu, kuri visi ir bijuši Baldones iedzīvotāji. Pārapbedīšanas ceremonijā kopā ar mirstīgajām atliekām tiks apglabātas arī nozieguma vietā atrastās cilvēku mantas, kas kopumā ir 171 priekšmets.

Izrādīsim godu un cieņu baldoniešu ģimenēm, kuras tika nežēlīgi nogalinātas pirms 80 gadiem, tā pilnībā iznīcinot Baldones ebreju kopienu.

Plašāka informācija Baldones muzejs tālr. 29149420, epasts – baldones.muzejs@kekava.lv

 

Anete Braufmane
Baldones muzeja vadītāja p.i.