Atkritumu šķirošana

Atkritumu šķirošanas iespējas Ķekavas novadā Informācija par atkritumu šķirošanu:
Izglītojošs materiāls “Viegli šķirot pareizi”

Ķekavas novada pašvaldības teritorijā ir atkritumu šķirošanas punkti, kuros tiek nodrošināta dalīta vākšana plastmasai, papīram, stiklam, metālam, respektīvi, atkritumi tiek izmesti atbilstošos konteineros.

Atkritumu šķirošanas punkti Ķekavas novada pašvaldības saistošo noteikumu Nr.13/2011 izpratnē ir konteineru laukumi pie daudzdzīvokļu mājām, kur daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem tiek nodrošināta nešķirotu atkritumu vākšana, kā arī konteineri dalītai vākšanai – šķirošanai.  Pie katra punkta ir izvietots arī informācijas stends ar informāciju, ko un kurā konteinerā drīkst vai nedrīkst mest.

Būtiski – nešķirotus atkritumus drīkst mest tikai piegulošo daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, bet konteinerus dalītai vākšanai – drīkst izmantot visi, jo tos apsaimnieko bez maksas. Tātad tie privātmāju iedzīvotāji, kuri izvēlas šķirot atkritumus, drīkst izmantot atkritumu šķirošanas punktus, kas atrodas pie daudzdzīvokļu mājām. Ļoti būtiski ir šķirot atkritumus pareizi, pretējā gadījumā par nepareizi sašķirotu atkritumu izvešanu ir jāmaksā.

Lielgabarīta atkritumus, piemēram, mēbeles vai matračus, dzīvokļos dzīvojošie drīkst atstāt pie daudzdzīvokļu māju atkritumu konteineriem. Samaksa iekļauta apsaimniekošanas maksā. Privātmāju iedzīvotāji var izmantot pašvaldības rīkotās akcijas lielgabarīta atkritumu savākšanai vai par samaksu nodot brīvi izvēlētam attiecīgā pakalpojuma sniedzējam.

Būvniecības un remonta atkritumi (piemēram, logu ailes, reģipsis, izlietne, tualetes pods u.c.) – remonta veicējam ir pienākums par samaksu nodot specializētam būvniecības atkritumu apsaimniekotājam, ko var brīvi izvēlēties no plašā piedāvājuma klāsta.

Nereti automašīnu īpašniekiem aktualizējas jautājums – kur likt vecās, nolietotās vieglās automašīnas riepas. Auto riepas ir kaitīgi atkritumi – to dabiskais sadalīšanās periods ir ārkārtīgi liels. Protams, viens no variantiem ir riepas atstāt savam autoservisam, kuram ir noslēgts līgums ar atkritumu apsaimniekotāju par bīstamo atkritumu savākšanu. Tāpat riepas var personīgi nogādāt uz kādu no bīstamo atkritumu pieņemšanas punktiem. Karte ar uzņēmumiem Latvijā, ka pieņem nolietotās riepas pieejama www.atkritumi.lv.

Bioloģiski noārdāmie atkritumi, kurus drīkst ievietot speciālajā konteinerā, ir koku lapas un sīki zari (līdz 2 cm diametrā), nopļauta zāle, dārzeņi un augļi, to mizas un serdes, olu čaumalas, siers, biezpiens, gaļa, zivis, tējas un kafijas biezumi, griezti ziedi, dārza augi, saknes, nezāles. Sakopjot savu teritoriju bioloģiski noārdāmos atkritumus var kompostēt tos savā teritorijā, veikt zaru šķeldošanu vai pieteikt šo pakalpojumu savam atkritumu apsaimniekotājam.

Aicinām Ķekavas novada iedzīvotājus būt sociāli atbildīgiem ne tikai pret novadu, bet arī pret vidi kopumā un atkritumus izmest tikai tam paredzētajās vietās.